ALZHEİMER’İN FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ

Bursa’da 2016’dan bu yana kullanılan Alzheimer takip cihazı, Alzheimer hastası olan Ramazan Öztürk’e teslim edildi. Yaklaşık 10 senedir bu hastalıkla yaşayan Öztürk’ün yakınları sistem sayesinde hastanın evden ayrılması durumunda artık takip edebilecekler.

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü Alzheimer’li bireyler ve onların aileleriyle bir arada olmak amacıyla ’21 Eylül Alzheimer Farkındalık Günü’nde’ Alzheimer hastalığının önemi ve bakımının zorluğuyla ilgili çeşitli faaliyetler ve bilgilendirme çalışmaları yapıldı. Alzheimer hastalığının önemi ve çok yönlü desteklenmesine dair ailelerin yaşadıkları sıkıntıları şehrimizdeki tüm bireylerle paylaşılarak farkındalık oluşturuldu.

Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler Daire Başkanı Yunus Kaldırım eşliğinde yapılan ev ziyaretinde, Alzheimer takip cihazı hasta yakınlarına teslim edilerek sistemin tanıtımı yapıldı. Alzheimer hastalığı sebebiyle raporu olan Ramazan Öztürk’ün sıklıkla evden kaçması sebebiyle cihaz başvurusu yapan aile böyle bir hizmeti ücretsiz sunan Büyükşehir Belediyesine memnuniyetini dile getirdi.

Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü tarafından sağlanan takip sistemi Alzheimer, Zihinsel Engelli, Otizmli kişilerin veli ya da vasileri tarafından takiplerinin elektronik ortamda yapılmasını sağlıyor. Cihazı üzerinde taşıyan hasta evin dışındayken, yakınları da hastayı Türkiye’nin her yerinde, GPRS sistemi ile anlık olarak takip ederek sinyal alınamaması durumunda en son nerede olduğunu da görebilecekler.  Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Daire Başkanlığı bünyesinde hizmet veren Evde Bakım Hizmetleri ekibi ile Alzheimer’li kişilere ve ailelerine çok yönlü destek verilmektedir.

Günümüzde Dünya’da 44 milyon Alzheimer hastası vardır. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 2023 yılında ülkemizin 65 yaş üstü yaşlı nüfus oranının %10’un üzerine çıkacağı ve Alzheimer hastalıklarının sıklığının hızla artmaya devam edeceği tahmin ediliyor. Türkiye’de şuanda 600 bin ile 1 milyon arası hasta bulunduğuna daire bir tahmin yürütülürken, 2050 yılında Dünya’da 4. En fazla Alzheimer hastasına sahip ülke olacağı düşünülmektedir.