3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ ETKİNLİĞİ

[metaslider id=681 cssclass=””]

3 Aralık Dünya Engelliler Günü, Bursa’da Büyükşehir Belediyesi tarafından planlanan bir dizi etkinlikle kutlandı. Tayyar Kültür Merkezi’nde engellilere özel sahne gösterilerinde bulunularak, konferans verildi. Büyükşehir Belediyesi’ne ait huzurevinde kalan yaşlılardan oluşan koro, engelli bireylerin meydana getirdiği tiyatro grubu ve Çalgıcı Mektebi, engelli ve ailelerinin doldurduğu salonda sergiledikleri performansla izleyenleri büyüledi. Dr. BUYRUKÇU, kişisel sağlık konusunda tecrübelerini salonda bulunanlara aktardı.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, düzenlenen etkinlikleri büyük bir ilgiyle takip etti. AK Parti Bursa İl Başkanı Ayhan SALMAN ile birlikte 3 Aralık Dünya Engelliler Günü nedeniyle Tayyare Kültür Merkezi’nde organize edilen fotoğraf sergisini ziyaretlere açan Başkan AKTAŞ, ardından Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne ait grupların sergilediği sahne şovlarını izleyerek, Dr. Buğra BUYRUKÇU tarafından verilen konferansı takip etti. Tayyare Kültür Merkezi’ndeki programların ardından Başkan AKTAŞ, bacaklarından rahatsızlığı bulunan ve yürüyemeyen vatandaşa tekerlekli sandalye hediye etti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur AKTAŞ, Tayyare Kültür Merkezi’ndeki programda yaptığı konuşmada, tüm engellilerin gününü kutlayarak, dezavantajlı gruplara yönelik saygı ve sevginin gelişmişliğin bir göstergesi olduğunu ifade etti. Bugün Avrupa ülkelerine bakıldığında engellilerin yaşadığı problemlerin ortadan kaldırıldığını gördüklerini, Türkiye’nin de bu anlamda son yıllarda büyük mesafe kat ettiğini belirten Başkan AKTAŞ, “Engelli kardeşlerimiz için ne yapsak azdır. İnşallah bu konudaki çalışma ve adımlarımız artarak devam edecektir. Amacımız, onların hayatlarını kolaylaştırmak ve onları hayata kazandırabilmektir.” diye konuştu.

Başkan AKTAŞ, konuşmasında Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak Bursa’da engellilere yönelik sürdürdükleri faaliyetlere de yer verdi. Engellilerin yaşadığı sıkıntıları aşmak adına Engelliler Şube Müdürlüğü aracılığıyla sürekli projeler geliştirdiklerini, danışmanlık hizmeti verdiklerini kaydeden Başkan AKTAŞ, “Engelliler Şube Müdürlüğü’müzün 8 bin 696 envanter kaydı bulunuyor. Bu kayıtlara göre; 2 bin 624 danışmanlık ve yönlendirme hizmeti, 409 sosyal inceleme ve ev ziyareti, bin 648 bebek bakım ve emzirme kabin kartı ile 141 sevgi çipi hizmeti verdik. Engelli araç tamir atölyesi hizmetimiz ile vatandaşlarımızın manuel ve akülü araçlarının tamir, bakım ve yedek parça ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılıyoruz. 2018 Aralık ayı itibari ile atölyemizden 18 akülü tekerlekli sandalye, 45 manuel tekerlekli sandalye, 275 akü, 375 genel tamir ve 23 tıbbi malzeme teslimi yapıldı” şeklinde konuştu.

Bursa’ya kazandırdıkları önemli projelerden birinin de Engelsiz Yaşam Merkezi olduğunu söyleyen Başkan AKTAŞ, engelli bireylerin sosyal aktivitelere katılımını sağlamak, mesleki becerilerini geliştirmeye yardımcı olmak, engelli ailelerinin gündelik yaşamlarını kolaylaştırmak için bu merkezde birbirinden işlevsel projeleri hizmete aldıklarını vurguladı.