“FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ!”

FARKINDAYIZ, YANINIZDAYIZ!

Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü, 4 Mart Serabral Palsi Farkındalık Günü’nde ‘Serebral Palsi Farkındalık ve Engelli Hakları’ konulu panel gerçekleştirdi.

Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Abdullah KARADAĞ, panel açılışında yaptığı konuşmada, Bursa Büyükşehir Belediyesi Engelliler Şube Müdürlüğü’nün 17 ilçedeki engelli bireyler ve ailelerine yönelik çalışmalarını anlattı. KARADAĞ, katılımcılara, Bursa Büyükşehir Belediyesi tarafından engellilere yönelik, faaliyetler yürütüldüğünü ifade etti. Engelli bireylerin yaşadıkları sıkıntıları paylaşarak farkındalık oluşturmayı amaçladıklarını söyleyen KARADAĞ, katılımcılara ‘Farkındayız, Yanınızdayız!’ sloganı ile destek verildiğini ifade etti.

Serebral Palsili çocukların mutlu ve sağlıklı bireyler olmaları adına çalışmalarını yürüten Serebral Palsili Bireyler ve Yakınları Derneği (SEBİDER) ile gerçekleştirilen panele, Dünya Serebral Palsi Günü Komitesi Türkiye Temsilcisi Umut KOŞAN ve SAHİMSEN Engelliler Komisyon Başkanı Ayşe SARI konuşmacı olarak katıldı. Engelliliği, bireyin hastalık veya başka bir nedenle yaşadığı fonksiyon kaybı değil, bireyin içinde bulunduğu koşullardan kaynaklı durum olarak tanımlayan ve bireyin kendini ifade edememesinin ve ihtiyaçlarına erişememesinin engelliliğe neden olduğunu anlatan KOŞAN, serebral palsili bireylerin yaşadığı zorluklara işaret etti. Ayşe SARI’da engelliler yasasına dair bilgilendirmelerde bulundu. Panelde konuşmacılar vatandaşların sorularını da yanıtladı.