SOSYAL SERVİSİMİZ

 

Bursa il sınırları içerisinde ikamet eden, sosyo-ekonomik yoksulluk çeken engelli birey ve ailelerinin temel nitelikteki sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümünde yardımcı olmak amacı ile sürdürülen sosyal yardım hizmetlerini kapsamaktadır.

    Üst düzey, alt düzey, temel düzey ve geçici süreli de sosyal destek olmak üzere, vatandaşımıza 4 aşamada destek verilmesini sağlayan    KART 16 ve Tıbbı Malzeme talepleri (Akülü Tekerlekli Sandalye, Manuel Tekerlekli Sandalye, Glutensiz un ve mama, Hasta Bezi, Hasta yatağı ve Karyolası, İşitme cihazı, solunum cihazı, Oksijen tüpü, Akü vb.) puanlama sistemine göre düzenlenip, inceleme raporlarının Sosyal Yardımlar Değerlendirme Komisyonu’nda görüşülmesi ile karara bağlanıp, yardımların temini ve teslimine ilişkin çalışmalar yürütülmektedir.

Sosyal Yardım Hizmetleri kapsamında; 2018 yılında 539, 2019 yılında 2388, 2020 yılında 1096, 2021 yılında 589, 2022 yılında 1056 talep karşılanmıştır.

Ayrıca Koronavirüs (Covid-19) sürecinde Sosyal Yardım Veri Girişi sistemine 10647 adet kayıt işlemi gerçekleştirilmiştir.

Sosyal Destek başvuruları www.bursa.bel.tr adresi Sosyal Destek Modülü üzerinden online olarak yapılabilmektedir.